
Plastic tray - basicline series 600 x 400 x 70 mm
Article No.: 0761/000300
Product Information
| Outer dimensions | 600 x 400 x 70 mm |
|---|---|
| Inner dimensions | 567 x 367 x 67 mm |
| Volume | 13.7 l |
| Weight | 830 g |
| Stock Item in Colour(s) |
| Sides | closed |
|---|---|
| Bottom | smooth, solid bottom |
| Handgrips | closed |
| PU | 148 |
| Material | PP-C (polypropylene copolymer) |
Article description
Solid industrial containers with compact external dimensions of 600 x 400 x 70 mm and a capacity of 13.7 litres. Made from polypropylene copolymer (PP-C), they are lightweight (830 g) and durable. Their walls are solid and the bottom can be smooth with drainage holes, ribbed solid or perforated. Hand grips can be closed or open for convenient carrying. These containers are ideal for storing and transporting smaller products, components or small items in various industrial sectors, logistics and warehouses. The robust construction and high-quality material guarantee reliability and optimal use of the available space.