
Perforated plastic bakery container - bakeline series 600 x 400 x 140 mm
Article No.: BB6414.BR21
Product Information
| Outer dimensions | 600 x 400 x 140 mm |
|---|---|
| Inner dimensions | 565 x 366,5 x 128 mm |
| Volume | 23 l |
| Weight | 1220 g |
| Stock Item in Colour(s) |
| Sides | perforated |
|---|---|
| Bottom | perforated |
| Handgrips | open |
| PU | 85 |
| Material | HDPE (high density polyethylene) |
Article description
Introducing the ideal solution for bakeries, pastry shops and other food processing businesses - the bakeline series bakery container.
The BB6414.BR21 container is a product made of the highest quality plastic, designed for storing and transporting various types of baked goods and confectionery. Thanks to its robust construction and special latches, the container guarantees safe storage and easy transportation of products.
The bakeline series is distinguished by its unique design and functionality. In addition, the stackable design saves storage space.
The BB6414.BR21 container has standard euro standard dimensions, making it ideal for companies that use euro pallets. The container is also resistant to mechanical damage and to a variety of weather conditions.
Don't hesitate to choose a bakeline bakery container from the bakeline range. It will ensure that your products are stored and transported safely and save you time and storage space.