
1210 H basic 3ROR 1200 x 1000 x 160 mm
Article No.: S 7342502093
Product Information
| Version | Heavy duty disposable pallets |
|---|---|
| Outer dimensions | 1200 x 1000 x 160 mm |
| Weight | 19 kg |
| Base Support | 3 skids |
| Upper deck | open top |
| Anti-slip edge | with non-slip edge, height 6 mm |
| Stock Item in Colour(s) |
| Load Capacity dynamic | 1000 kg |
|---|---|
| Load Capacity static | 4000 kg |
| Load capacity high rack | 800 kg |
| PU | 15 |
| Material | Secondary material (basic) |
| Entry width short side | 725 |
| Entry width long side | 725 |
Article description
Information on high storage loads is supported by tests taking into account DIN-ISO 8611